top of page

Taşınma, Nakil ve Hayvanlar


Hayvanlar, kendileri tercih etmedikçe ya da başlarına bir iş gelmedikçe asla bölgelerini ve evlerini terk etmezler. Onların yer değiştirmesine sebep, genelde insanlar yani bizleriz. Bu sebepleri kabaca sıralarsak;

• Taşınma, ev ve ofis değiştirme • Şehir, ülke değiştirme • Sağlık sebebiyle kliniğe gitme Köpeklerin çok azı için, sahipleri yanında olduğu sürece sorun teşkil etmeyen yolculuk, diğer tüm hayvanlar için ciddi şekilde travma sebebidir.

Sokak hayvanlarının çoğu barınak travması yaşamış ya da terkedilmiş olduklarından kafese konma, hareket, sarsıntı, tanımadığı bir ortama gitme onlar için ciddi sorun teşkil eder. Sokak hayvanlarında transfer esnasında ne yazık ki pek fazla seçeneğimiz olmuyor, onları rahatlama açısından. Genelde ani gelişen durumlarda bunu yapmak zorunda kaldığımız için. Ama planlı bir nakilse hem sokak hem evcil hayvanlarımız için ufak tefek önlemler almak onların sıkıntısını bir nebze olsun rahatlatabilir.

Neler yapabiliriz?

En az iki saat önceden su ve yemek vermeyi kesmeliyiz. Mide bulantısı, kusma, kusmuğunun nefes borusuna kaçması gibi riskleri azaltmak için.

Yola çıkmadan tuvaletini yaptığına emin olmalıyız. Yolculuk esnasında, dışkı ve idrarını bulunduğu yere yapmak zorunda kalması ve üzerine bulaşması, hayvan için korkunç bir deneyimdir.

Asla sedatif ya da anestezik ( sakinleştirici ya da uyuşturucu ) ilaçlar vermemeliyiz. Çünkü yarım ya da tam anesteziye alınmış hayvanlarda mutlaka kusma refleksi gelişir. Ve yolculuk esnasında bu refleks ölümcül sonuçlar doğurur. Çünkü, hayvan kusma pozisyonu alamadığından çoğunlukla akciğerleri kusmukla dolarak boğulur.

En önemli iki şey de yeterli hava ve uygun ortam sıcaklığıdır. Ne yazık ki ülkemizde, hayvanlar halen mal olarak görüldüğünden, bu en önemli iki unsur hep göz ardı edilir. Hayvanınızı arabanızla, nakil hizmetiyle, uçakla ya da şehir içi toplu taşıma araçlarıyla taşımak istediğinizde ortamda yeterli hava ve uygun ısı sağlanamıyorsa lütfen hayvanı riske atmayınız. Sonuç ölümdür, bu işin şakası yok.

Bir şey olmazcı zihniyetten kurtulun. Hayvanınızı, kapalı arabada 5 dakika bile bırakmayın. Yolculuklarda kargo kısmına vermeyin. Yanınızda yolculuk etmesini sağlayıp yolculuk boyunca onunla konuşup yanında olduğunuzu hissettirin.

Ne yazık ki çok az insan, bu detaylara dikkat eder. Onların da bizler gibi canlı hâttâ bizden çok daha hassas canlılar olduğunu unutmayın. Ve yine ne yazık ki ev, şehir, ülke değiştirmek insanların hayvanlarını terk etmelerine bahane ürettikleri sebeplerin başında gelmektedir. ☹

 

#petnakil #hayvantransfer #hayvantaşıma #kedi #köpek #keditaşıma #köpektaşıma #hayvanhemşiresi #hayvanhemşiresiminevural #evdeğiştirme #taşınma #şehirdeğiştirme #ülkedeğiştirme

bottom of page