top of page

Kedi Köpeklerde Tıraşın Gereksizliği


Yazımın konusu, kedi ve köpeklerin vücutlarının en muhteşem bölümü yani kürkü. Ve onu da kurcalayıp kendi isteklerimiz doğrultusunda şekillendirme arzumuz...

Kedi ve köpeklerin eğer sağlığını doğrudan ilgilendiren bir durum yoksa, tıraş son derece gereksiz ve zararlı bir şeydir.

Nefes alamıyor, çok sıkılıyor, çok tüy döküyor, daha sağlıklı çıksın diye, derisi kokuyor gibi bahaneler hayvan sahiplerinin kendini kandırmasından ibarettir.

Kedi ve köpeklerin terleme bölgesi, pati altlarıdır. Ayrıca köpekler, ağızları açık nefes alarak serinlemeyi sağlarlar.

Hayvanınızın kürkü, her türlü zarar verici dış etkene karşı bir kalkan gibidir. Güneşin yakıcı ışınları, yağış, ısırılma, darbe, insan kaynaklı dış tehlikeler gibi.

Köpeğinizi ya da kedinizi tıraş ettirdiğinizde, tüm tehlikelere karşı savunmasız bıraktığınız gibi başta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığınızı unutmayın.

Kokuyor dediğiniz derisi, siz tıraş ettirdikçe zarar görüp daha çok kokacak. Dökülüyor dediğiniz tüyleri, zamanla daha çok dökülecek, her seferinde daha sağlıksız uzayacak hâttâ bazen uzamayacak. Başka hayvanın saldırısına uğradığında, başına bir kaza geldiğinde normalden fazla etkilenip yaralanacak. Soğuk ve sıcağı 3-4 katı hissedecek.

Bu kötülüğü hayvanlarınıza yapmayın. Onları kendi elinizle yavaş yavaş öldürüyorsunuz.

Pekiyi tıraşın gerektiği durumlar olmaz mı?

Ameliyat bölgesi tabii ki tıraş edilir. Taranmayla açılmayacak hale gelmiş, yapışmış ( genelde terk edilmiş ya da taramaya müsaade etmeyen uzun tüylü hayvanlarda olur ) tüyler, tabi ki tıraş edilebilir. Ya da bir deri hastalığı ya da parazit iritasyonu yaşamakta olan hayvan bölgesel ve genel tıraş edilir. Ancak bunlar ekstra durumlardır ve sorun çözüldükten sonra bir daha tıraş edilmez, edilmemelidir.

 

#köpek #kedi #köpektıraşı #keditıraşı #keditraş #köpektraş #satınalmasahiplen #barınak #barınaklarölümkampı #barınaktansahiplen #ormanlarölümkampı #çöplüklerölümkampı

bottom of page