top of page

Fındık'ın Ölümü


Bana aklı başında bir şey yazın da ikna olayım!

Kısırlaştırmayla nasıl nesil tükenirmiş?

O zaman benim şahit olduğum 40 yıldır, sırf belediyelerin itlafları yüzünden kediyi, köpeği artık çocuklara " bakın böyle canlılar da vardı bizim çocukluğumuzda " diye resimlerini gösterir olmuştuk şimdi.

Ben çocukken, koca koca amcalar, kamyonetlerin arkasından kıyma atarlardı köpeklere. Nasıl mutlu olurdum. Besliyorlar diye...

Sonra bir KIŞ GÜNÜ, hem de KARIN DİZİMİ BİLE GEÇTİĞİ bir gün, arabanın altında mahallenin en tatlı köpeği Fındık'ı debelenirken gördüm. 9 yaşındaydım. Travmanın allahını yaşadığım için unutamam. Her anı aklımda.

Ağlayarak anneme koştum. " Fındık'a bir şey oluyor, duymuyor beni " diye. Annem görmeden anladı. Sarımsaklı yoğurt hazırlamış arkamdan. Ben koşarak yine Fındık'ın yanına giderken.

Fındık artık hareket etmiyordu. Bağıra bağıra ağlarken, gözyaşlarımın arasından ta ileride Garip takıldı gözüme. O da ayağa kalkıp kalkıp düşüyordu. Yanına gittiğimde ağzından köpükler geldiğini gördüm, benden kaçmaya çalışıyordu. Aslında kaçmaya çalıştığı içinde bulunduğu durumdu. :'(

Annem görmüş Fındık'ın öldüğünü, " Garip, Garip " diye bağırışıma geldi elinde yoğurt kasesiyle. Konuşarak yanına oturdu Garip'in. Avucunu yoğurtla doldurup doldurup boğazına akıttı. Bu böyle saatlerce sürdü. Neden sonra Garip'in kusması ve acayip hareketleri kesildi. Kuyruğunu salladı ve ne yaptı biliyor musunuz? KARIN İÇİNE KIVRILIP YATTI. Kendini korumaya aldı, doğanın iyileştirici kollarına sarıldı. Sonraki günlerde annemin yakın ilgisi sayesinde iyice toparlandı ama bizim mahalleye gelmez oldu.

Karşımızdaki Sokullu Köşkü'nün devasa bahçesinin öbür tarafındaki sokakta yaşamaya başladı. Beni gördüğünde yine koşturarak yanıma gelirdi ama yalvarsam da beni takip etmezdi artık. Haklıydı! O kötülük, ona bizim bahçemizde yapıldı. Ve ben o gün Fındık'ın başında kriz geçirirken alt komşumuzun ensemde şöyle dediğini hatırlıyorum.

" Ne ağlıyorsun? Ben çağırdım belediyeyi. Bıktım bunların havlamasından " :'(

Fındık'ın ölümü, hayatımın dönüm noktalarından biridir.

Bütün amcaların, teyzelerin sırf yaşları büyük diye iyi olmayacaklarını anladım.

O zamanlarda kokusundan nefret ettiğim sarımsaklı yoğurdun mucizesini gördüm. Şimdi çok seviyorum :)

Hayvanların karla ve kışla bizim gördüğümüz, hissettiğimiz gibi bir ilişkileri olmadığını öğrendim.

Köpeklerin kendilerini, iyileştirmek için, ısılarını korumak için karla başka bir ilişkileri var, bunu 9 yaşındaydım anladığımda. Halen anlayamayanlara bu yüzden çok şaşıyorum.

Hayvanlar üşümez, donmaz demiyorum, demem. Sağlıklı hayvan işini bilir, bu kadar müdahale etmeyin diyorum. Yer yapın, besleyin ve onun içgüdülerine güvenin; güvenmekten öte o içgüdülerine saygı gösterin diyorum. Siz de modernliği bir kenara bırakıp kendi içgüdülerinizi kullanabilirsiniz belki...

Belediyelerin çoğu artık böyle gözümüze soka soka yapmıyor ama, itlaf her yerde, tam gaz devam ediyor. Zehirle, iğneyle, barınağa tıkıp, ormana atıp vs. vs.

Bunlara alet olmasanız olmaz mı diyorum, en ufak bir endişede alo belediye demeseniz de kendi çözümlerinizi üretseniz. Nesli tükenir gibi deli saçması bahanelerle kısırlaştırma yapmaktan vazgeçmeyip, yapanların yoluna da taş koymasanız...

Tabi ki herkes benim annem değil, olamaz... O, tek başına koca mahalleye, belediyeye kafa tuttu. Hekimin yapamayacağını yaptı. O benim kahramanım.

Sizler de çocuklarınızın, yeğenlerinizin ve komşu çocuklarının kahramanı olsanız olmaz mı?

#barınaklarölümkampı

 

#barınağıarama #barınaklarölümkampı #barınak #barınaktansahiplen #garip #fındık #mahalleminköpeği #sokakhayvanlarımahallesakinidir #sokakkedisimahallesakinidir #mahalleminköpekleri #sokakköpeğimahallesakinidir #mah #sarımsaklıyoğurt #belediyeitlaf #evindekihayvanıkısırlaştır #kısırlaştırmanınyararları #keidikısırlaştırma #köpekkısırlaştırma #sokağındakihayanıkısırlaştır #kısırlaştırma #kısırlaştıryerinebırak #mahallendekihayvanasahipçık #birkapsubirkapmama #uyutma #hayvankurtarma #satınalmasahiplen #toplamaaracı #153hayvanambulansıdeğildir #153hayvantoplamaaracıdır #zehirliet #minevural #hayvanhemşiresiminevural #hayvanhemşiresi #ormanlarölümkampı #ölümkampı #çöplüklerölümkampı

bottom of page