top of page

Hayvanlarını Kısırlaştırmak İstemeyenlerin 8 Uyduruk Bahanesi

Kısırlaştırma, her hayvanseverin evinde ya da sokakta baktığı hayvanlar için yapması gereken en önemli görevdir.

Ancak kendini çok akıllı sanan bazı “ hayvanseverler “, kısırlaştırma yapmamak için ezberlenmiş ve akla uzak bahanelerle hayvanları kısırlaştırmazlar.

1. DOĞALARI BOZULMASIN

Hangi doğadan bahsettiklerini bize de anlatsalar keşke. Bina ve otomobil dolu olan sokaklar mı? Hayvanlara ait bulaşıcı hastalıkların yaygın ve öldürücü olduğu sokaklardaki besleme noktaları ya da barınak denen hapishanelerdeki kafesler mi? Yoksa belediyelerin, üreticilerin hayvanları ölüme ve açlığa terk ettiği ormanlar mı bu doğa dediğimiz şey? Özellikle kedi ve köpeklerin tüm yaşam olanaklarını ellerinden alıp onlara kakalarını bile yapabilecekleri en ufak bir toprak parçası bırakmadığımızı unutmayalım.

2. BİR KEZ ANNE BABA OLSUNLAR

Hayvanların tek amacı hayatta kalmaktır ve neslini devam ettirmek de içgüdüsel davranışlarıdır. Aile kurmak gibi bir amaçları yoktur.

3. NESİLLERİ KURUR

Nesilleri kuruması gereken gerçekte insan olsa da o pek mümkün görünmemekte. Kısırlaştırmayla nesil kurumaz, aksine kontrolsüz üremenin önüne geçilir. Yaşam kalitesi yükselir.

4. YAVRULARIN YERİ HAZIR

Madem ki yavruları verecekleri yerleri olan bu kadar becerikli arkadaşımız mevcut, şu barınaklarda, sokaklarda ve ormanlarda her gün hastalık, eziyet acı içinde yuvalanmayı bekleyip çoğu korkunç şekillerde ölen hayvanlara yuva bulsalar ya…

5. AYNI HUYLUSUNDAN BİR TANE DAHA OLSUN

İnternetten ürün siparişi mi veriyorsunuz? Nedir? Diyecek başka şey yok, çünkü karşı tez üretmek için kendimi yoramayacağım kadar saçma…

6. ÖMRÜ KISALMAZ MI?

Aksine uzar. Kısırlaştırılan hayvanlar, kısırlaştırma yapılmayan hayvanlarda gelişen hiçbir hastalığa yakalanmazlar. Meme tümörü, rahim, yumurtalık ve prostat kanseri riskleri tamamen ortadan kalkar. Ayrıca kavga, kaçma, kaybolma, ezilme tehlikeleri çok büyük oranda azalır. Kaybolan köpeklerin ve kedilerin yarısından fazlasının kısır olmadığını hiç düşündünüz mü?

7. KİLO ALIR

Çok az hayvanda bu etkiyi yapabilir. Ancak çok çeşitli sebeplerden kilo alınabilir, bunu sadece kısırlaştırmaya bağlamak işin kolayına kaçmaktır. Ömrüm boyunca sayısız kısırlaştırma yaptım. Kısırlaştırma sonrası kilo alan hayvan sayısı 3-5 tanedir ki bu da diyetle çözülebilecek bir sorundur.

8. AGRESİF OLMAZ MI?

Hormonların baskısı ve etrafa diğer kısır olmayan hayvanların bıraktığı kokular, davranışsal agresyona neden olan başlıca şeylerdir. Kısırlaştırmayla hayvan sakinleşir, kişilik olarak agresif olması hayvanın huyu ile ilgilidir.

 

#kısırlaştırma #kısırlaştıryerinebırak #keidikısırlaştırma #köpekkısırlaştırma #kısırlaştırmanınyararları #doğasıbozulur #şişmanlar #birkezannebabaolsunlar #nesillerikurur #neslikurur #yavrularınyerihazır #kilo #kısırlaştırmakiloaldırırmı #agresifkedi #agresifköpek #kedilerdeagresyon #köpeklerdeagresyon #kediköpekkanser #kediköpekmemetümörü #kediköpekprostat #kediköpekrahimkanseri #kediköpekyumurtalıkkanseri #mahalleminköpeği #hayvankurtarma #sokakhayvanlarımahallesakinidir #sokakkedisimahallesakinidir #ModanınSokakHayvanları #sokaktansahiplen #sokakköpeğimahallesakinidir #sokakköpeği #sokakkedisi #sokağındakihayvanınyaşamınısavun #evindekihayvanıkısırlaştır #sokağındakihayanıkısırlaştır #hayvanhemşiresiminevural #minevural #hayvanhemşiresi

bottom of page