top of page

Dehidrasyon Nedir?

Dehidrasyon, vücuttaki sıvı kaybıdır. Hastalık ve açlık dışında yeterli sıvı almama, aşırı efor sarf etmesi, uygunsuz koşullarda transferi, korku, heyecan gibi sebeplerle vücutlarında sıvı kaybı olabilir. Belli bir seviyeye kadar normal su alımıyla kayıplar engellenebilir. Ancak elektrolit dengesizliğinin yüksek olduğu durumlarda tıbbi müdahale gerekir.

Evcil hayvanınızda sıvı kaybı olduğunu en pratik şekilde üst derisini kıvırarak anlayabilirsiniz. Kıvırdığınızda deri, hemen yani 1-2 sn. içinde kendi şekline dönüyorsa ( eğer vücutta başka bir hastalığa bağlı ödem yoksa ) sorun yoktur. Eğer kıvrıldığı gibi kalıyorsa sorun başlamış demektir. Bunların yanı sıra durgunluk, su içmeme, yemek yememe, sinirlilik halleri de sıvı kaybının göstergeleri olabilir.

Neden sıvı kaybı olur?

İshal, kusma, şeker ve böbrek hastalıkları, virütik ve bakteriyel hastalıklar, hastalık dışındaki sebeplerle aç ve susuz kalma ( bir yerde kapalı kalma, tanımadığı yere bırakılma, terkedilme vb. durumlarla depresyon, korku ).

Bulduğunuz yani daha önceden gözlemleme imkanınız olmayan hasta hayvanlarda bu sebeplerin herhangi biri yüzünden sıvı kaybı olabilir. Mutlaka hekiminize danışınız.

Evinizde ya da sokağınızda, gözleminiz altındaki hayvanınızda birkaç kereden fazla kusma, 2 günden fazla süren ishal, çok su içme ve çok sık idrara çıkma gibi şikayetlerde zaman geçirmeden hekiminize danışınız.

#dehidrasyon #dehidre #vücuttasıvıkaybı #serum #kedilerdeobezite #köpek #153hayvanambulansıdeğildir #153hayvantoplamaaracıdır #sokakhayvanlarımahallesakinidir #sokakkedisi #sokakköpeği #sokakköpeğimahallesakinidir #sokakkedisimahallesakinidir #sokakhayvanları #sokaktansahiplen #fiilisefalet #susuzluk #açlık #hayvanhemşiresiminevural #hayvanhemşiresi #minevural

bottom of page