top of page

Vasistas Tehlikesi


Kedi ve köpek sahiplerine çok önemli uyarı;

Yeni pencerelerinizin vasistas sistemleri, kediniz ve köpeğiniz için öldürücü olabilir. Çalıştığım kliniklere vasistasa sıkışma sonucu beli, kalçası, boynu kırılmış ya da komada çok vak'a geliyordu. Bunların büyük kısmı ölüm ve kalıcı sakatlıkla sonuçlanıyordu.

Birkaç ay evvel, arkadaşımın kedisini boynundan sıkışmış şekilde buldum. Artık nefes almakta zorlanıyor, boğazından hırıltılar ve kan geliyordu. Şans eseri, başka bir arkadaşım görüp haber verdi. Bende anahtar olduğu için eve girdim ve alt komşunun da yardımıyla hayvanı sıkıştığı yerden çıkardık. Tüm bunlar dakikalar içinde gelişti ama bana yıllar gibi geldi. Gözümün önünde hayvan gidiyordu. 10-15 sn. daha gecikseydik, şu an yaşamıyordu.

Bu gibi durumlarda, hayvan tam anlamıyla sıkışıyor ve kendi çabasıyla çıkması mümkün değil, debelendikçe daha çok sıkışıyor.

Üstte olan, eski tahta pencere ( canım benim, en sevdiğim 😊 ) stili yani küçük olanlar için sorun yok ama büyük pencere ya da kapıların vasistas sistemleri, hayvan beslenen evler için hiç uygun değil, bence çocuklu evlere de uygun değil.

Allahım bi de pencerecileri düşman edindim sanırım artık! 👯 👯 👯 👯 👯😎

Çözüm basit: Ya tel yaptırıp tam açık bırakacaksınız ya da yapı marketlerde satılan kademeli plastik pencere kilitlerinden takacaksınız.

 

#vasistastehlikesi #vasistasasıkışanhayvanlar #hayvanhemşiresi #vetnurse #evcilhayvanbakımı

bottom of page