top of page

Kısırlaştırma


Gerçek bir hayvansever, hem evinde hem sokakta baktığı hayvanların kısırlaştırılmasına önem veren insandır.

Hayvanlarını kısırlaştırmak istemeyenlerin savunmaları hep birbirinin aynısı ve bir o kadar da saçmadır.

“ Bir kez anne baba olsunlar. “

“ Köpeğim / kedim çok iyi huylu, onun gibi iyi birkaç tane daha olsun istiyorum. “

“ Yavruların hepsinin yeri hazır. “

Bu tip egoistçe düşünceler, kontrolsüz bir şekilde hayvanların çoğalmasına, terkedilmesine, ormanlara atılmasına ve barınaklara hapsedilmesine neden olmaktadır.

Hayvanlarda özellikle kedi ve köpeklerde, insanlardaki gibi aile olma bilinci yoktur. Onların tek amacı soylarını devam ettirmektir. Bu nedenle, bir batında birden fazla yavru yaparlar. İnsanlar, üretecekleri yavrular için bahsettikleri hazır yerlere, barınaktan ve sokaktan hayvan kurtararak yerleştirmeyi neden hiç düşünmezler o da akıl dışıdır.

Evinizdeki ya da sokağınızdaki hayvanı kısırlaştırmak, öncelikle sağlıkları için çok önemlidir. Her türlü meme tümörü, rahim kanseri, testis kanseri, prostata bağlı hastalıkları önler.

Kısır olmayan hayvanların; karşı cins peşinde koşarken yüksekten düşmeleri, kavga esnasında yaralanmaları, hastalık kapma ve ölmeleri, agresyon, trafikte ezilme riski, kaçma ve kaybolmaları kaçınılmazdır.

Kedilere özel bölge belirlemek için, etrafı idrarla işaretleme de kısır olmayan hayvanların alışkanlığıdır ve evde yaşayan kedilerin sahipleri için çok rahatsızlık verici bir durumdur. Bunu da engellemenin tek yolu kısırlaştırmadır.

Kısır olmayan ev hayvanlarının özellikle köpeklerin sokağa ve ağaca, çimene bıraktığı hormonal salgılar ve kokular, kısır sokak hayvanlarının da uyarılmasına sebep olur. Bu da çıkan dalaşmalarda faturanın sokak köpeklerine kesilmesine, şikayetlere ve belediyelerin sokak köpeklerini yok etmek için bahane elde etmesine sebep olur.

Hem kediler hem köpekler erginliğe geçtiğinde kısırlaştırılabilir. Bu genelde 8. aydan itibaren olabilir. Dişilerde ilk regli görülmeden yapılması, başta kanser olmak üzere her türlü hastalık riskini azaltır.

LÜTFEN HEM EVİNİZDEKİ HEM SOKAĞINIZDAKİ HAYVANLARI KISIRLAŞTIRINIZ. YENİ HAYVANLARIN DÜNYAYA GELMESİNE SEBEP OLMAK YERİNE BARINAK, ORMAN VE SOKAKLARDAN HAYVAN KURTARINIZ.

 

#kısırlaştırma #evcilhayvanbakımı #hayvanhemşiresi #sahipsizhayvan #hayvanüretimi #vetnurse #gönüllühayvankurtarıcısı #hayvanhemşiresiminevural #minevural #mahalleminköpekleri #köpekkısırlaştırma #keidikısırlaştırma

bottom of page