top of page

FIP (Feline Infectious Peritonitis)


Foto : http://www.lacincia.it/argomenti_vet.php

Son zamanlarda kedi sahiplerinin korkulu rüyası haline gelen FIP hakkında neler biliyoruz?

FIP sadece kedilere ait bir hastalıktır. Corona virüsünün enfekte olmuş halidir. Corona virüsü taşıyıcısı olmak hayvanın mutlaka FIP olduğu anlamına gelmez. Enfekte olma ve bağışıklığın yıkıma uğraması hastalık sebebidir.

Hangi belirtiler bizi harekete geçirmeli?

Burun ve göz akıntısı, hapşırma, düzelmeyen ishal, ani kilo kaybı, iştahsızlık, depresif davranışlar, denge kaybı gibi belirtilerden bir veya birkaçını farkettiğinizde hemen hekiminize başvurun. Bunlar başka birçok hastalığın da belirtisi de olabilir. O yüzden, hekiminize danışmadan kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir ilaç kullanmayın.

FIP hastalığı, ıslak ve kuru form olarak iki şekilde kendini gösterir.

Islak formda, karında sıvı toplanması en belirgin özelliktir. Sıvı boşaltılsa da kısa sürede tekrar toplanır ve bu hayvanın nefes almasını çok zorlaştırır. Bu nedenle son safhada ya da en baştan veteriner hekiminiz, uyutmayı önerebilir.

Kuru formda sıvı toplanması ya yoktur ya da çok azdır. Böbrek yetmezliği, sinir sisteminde harabiyet ve dengesizlik, agresif davranışlar ve göz renginde değişim, gözlerde bozulma şeklinde kuru formda tespit edilir.

Kuru FIP'te doğru tedavi ve bağışıklığın yükseltilmesiyle yaşama şansı yüksektir.

FIP bulaşıcı mıdır?

Bulaşıcıdır. Salya ve dışkı yoluyla sadece KEDİDEN KEDİYE bulaşır.

Böyle önemli bir hastalığın ( tabi ki her hastalıkta da ) tedavisinde hekiminizin tavsiyelerine uyunuz.

 

#FIP #corona #kedihastalıkları #viralhastalık #hayvanhemşiresi #evcilhayvanbakımı #FİP #coronatesti #elisatesti #karındaşişlik

bottom of page