top of page

Trendsetter İstanbul - Moda'nın Minesi

Kadıköy’ün Moda’sı sokak hayvanlarına en çok yaşam desteği veren İstanbul semtlerinin başında. Dükkânlara yerleşmiş kediler, yaşı 20’ye yaklaşan köpek müdavimler, adım başı su kabı. İşte Moda bu insanca yaşam ortamını Mine Vural gibi sakinlerine borçlu.

İstanbul’un Kadıköy’ü, Kadıköy’ün Moda’sı, Moda’nın bir Mine’si var. Mine Vural ve canla başla çalışan birkaç arkadaşı demek, Moda’nın insan dışı canlı hayatına maksimum destek demek. Bu da aslında herkes için iyilik demek, güzellik demek.

Sokaklarda başka canlıların yaşam mücadelelerine henüz algısı açılmamış olanlar için yol kenarlarına su, yemek koyanlar, hasta kedi köpek peşinde koşanlar “mahallenin delisi”dir ya, Moda’nın Mine’si de onlardan biri. “Hâlbuki o da içimizden biri” diye devam edeceğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ortalama kalabalıklara katılamayacak nitelikteki insan unsurlarından biri zira kendisi. Uluslararası ilişkilerci, finansçı, veteriner teknisyeni, pet-sitter, dog-walker, tiyatrocu ve seslendirmeci; koroda soprano, barınakta amele, gözü yaşlı, kahkahası büyük Mine. Gitar ve keman da çalar. İstese zevk-ü sefa içinde yaşar. Ama “Ben kısaca ve en gerçek hissettiğim şey olan hayvanım. Hepsinden. Ağacım, böceğim, kediyim, köpeğim. Onlar yoksa ben yokum. Net!” der. Mine Vural, doğma büyüme Modalı değil ama 24 yıl da bir semtin sakini sayılmak için az buz zaman değil. Hele sakinlerinin yaşam şartları için gönüllü olarak bu kadar özveriyle çalışıyorken.

Mine Vural sanal âlemde de çok aktif. Facebook’ta takip edebileceğiniz sayfası dışında (Mine Vural Vetnurse Dogwalker), “Moda’nın Hayvansever Esnafı”, “Moda’nın Ağaçları ve Çalıları” adında açık, ayrıca semt gönüllülerinin iletişimi için kurulmuş gizli grupları var.

Modalı bir hayvanseverseniz veya Moda’ya taşınıyorsanız, Mine’yle ve iki ila dört bacaklı arkadaşlarıyla mutlaka tanışın. Moda’yı gezmeyi seven hayvanseverlerdenseniz bir ricaları var; düşkün durumda olduğunu düşündünüz özellikle köpekleri tasmasında künyesi olup olmadığına bakmadan yerinden etmeyin, hele belediyeyi arayıp hayvanı aldırmayın lütfen. Semtteki aktif hayvanseverlerin en büyük sıkıntısı, bakılan yaşlı veya sakat hayvanlarının sürekli ihbarla barınağa gönderilmesi. Yirmisine merdiven dayamış köpeklerini yana döne barınaklarda, ormanlarda aramaktan bıkan Mine Vural, özel künye bastırmış sonunda: Moda’nın köpeğiyim, bakılıyorum, karışma!

Moda’daki hayvanların sıkıntılarında, özellikle sokağınızın sakini köpek 24 saattir ortada yoksa, aynı zamanda Moda içinde köpek gezdirme, evde hayvan bakımı hizmetleri ihtiyacı duyduğunuzda Mine Vural’la iletişime geçebilirsiniz.

Yazının Linki: http://www.trendsetteristanbul.com/modanin-minesi

 

#hayvanhemşiresi #sokakköpeğimahallesakinidir #sokakhayvanları #ModanınSokakHayvanları #petsitting #dogwalker #vetnurse

bottom of page