top of page

Her Semte Bir 'Mine'


Bugün size birini anlatacağım. O benim kahramanım. Kahramanım bile yetersiz bir kelime aslında onu anlatmaya. O benim umudum, tünelin ucundaki ışığım, karanlıklardaki aydınlığım.

Adı Mine. İstanbul’un benim tabirimle Kediköy, sizin bildiğiniz haliyle Kadıköy semtinde yaşıyor. Kediköy’ü bilen bilir, genel olarak sokak hayvanlarına iyi davranan iyi insanların yaşadığı bir semttir. Her yerde su ve mama vardır. Bir çok esnaf, bir çok Kediköylü onları besler, bakar. Ama onların bundan öte bir şansı daha var, adı Mine.

Mine tüm sokak hayvanlarını tanıyor, hastalıklarını, özgeçmişlerini biliyor. Hepsine birer tasma takıyor, tasmalara bir de marka koyuyor, markada “sahipliyim” ve Mine’nin telefon numarası yazıyor. Sokakta bir hayvan mı gördünüz, yarası mı var? Belediyeden önce Mine’yi arıyorsunuz, çünkü belki o yara sandığınız şey gıda alerjisi, şu aralar üstünüze afiyet tavuğu fazla kaçırmış köpek şahsiyeti. Ya da ayağı sakat bir hayvan gördünüz, araba çarptı sanıp kliniğe götürmüyorsunuz, önce Mine’yi arıyorsunuz. Çünkü muhtemelen önceden olmuş bir olay neticesi ya da doğuştan bir sakatlık onunkisi.

Hepsinin adı var. Sokakta hangisiyle karşılaşsanız atın Mine’ye fotoğrafını, hemen size adını, özgeçmişini versin.

Isırma vakası mı oldu? Ki olmaz, çünkü Mine ısıran birkaç taneyi de özel bir alanda bakmaktadır. Ama ola ki kaçmıştır da ısırası tutmuştur, yine aranacak kişi Mine’dir, belediye değil. Çünkü Mine ısırılan kişiyi de bilgilendirir, ısıran cüceyi de özel alanına götürür. Gerçi bizim Kediköylü insanlarımız çok iyidir, ısırılan bile ısırıldığından çok ısırana üzülür, paylaşırken herkesi şöyle uyarır: “Ben üstüme doğru koşarken bisikleti durdursam aslında ısırmayacakmış. Ben önce kaçtım, ısırınca can havli durunca, baktım o da durdu. Tecrübe edindim. Artık üzerime doğru koşan köpek olursa durucam”. Ki doğrusu da budur aslında. Tüm eğitimlerde anlatırız, “Üstüne doğru koşan bir köpek varsa, koşma, kaçma, dur”.

Her neyse konumuza dönersek; bence her semte bir Mine lazım. O semtte iyi insanlar otursa bile her hayvanın dilini bilen, geçmişini önünüze seren, iyilik yapmaya çalışırken istemeden zarar vermenizi engelleyen iyi yürekli, gözü pek bir Mine.

Facebookta takip edin, örnek alın derim. İşte facebook sayfası: https://www.facebook.com/dogwalker.vettekmine Yazıyı bitirmek lazım artık değil mi? O halde; yüreğinden öperim Sevgili Mine Vural Vetnurse Dogwalker.

Yazının Linki: https://www.facebook.com/ozguno/posts/10153222520627335

 

#hayvanhemşiresi #vetnurse #dogwalker #sokakhayvanları #sokakhayvanlarımahallesakinidir #ModanınSokakHayvanları #sokağındakihayvanınyaşamınısavun

bottom of page