top of page

Son 'Moda' Bir hayvansever

Moda sakini hayvan dostu Mine Vural, “Sokağındaki hayvanına sahip çık” diyor.

İrem AY/Nilüfer AKÇAGÜNAY

Kadıköy Modalı bir hayvan hemşiresi ve hayvansever olan Mine Vural, hem sosyal yaşamda hem de sosyal medyada hayvanların haklarını savunuyor. Aslında Uluslararası İlişkiler mezunu olan, uzun süre uluslararası firmalarda çalışan Vural, “Kendimi bildim bileli çok sıkı bir hayvanseverim. Niye veterinerlik okumadım diye dertlenirken radikal bir karar verip sınava girdim veterinerliği kazanamadım ama veteriner teknisyenliğini (hayvan hemşireliği) bitirdim. Şimdi de bu işi yapıyorum” diyor.

HER HAYVAN KENDİ SOKAĞINDA

Mine Vural’ın amacı her hayvanın kendi sokağında yaşamasını ve insanların sokak hayvanlarına sahip çıkmalarını sağlamak. Bunun için de, “Sokaklarımızda tüm hayvanlar semt halkı tarafından beslenmekte ve korunmaktadır” yazılı tabelalar yaptırıp, Moda’da anlaştığı esnafın camına asmış. Vural, şunları anlatıyor;

“Moda’da yaşayan hayvanların tüm Modalı hayvansever arkadaşlarım tarafından korunup kollandığını başta belediyeler olmak üzere herkes bilsin istiyorum. Çünkü biz insanlar devamlı sokak hayvanlarının yerlerini işgal ediyoruz, yaşam haklarını kısıtlıyoruz. Otopark yapıyoruz, ağaçları kesiyoruz, bina dikiyoruz, çay bahçesi koyuyoruz. Çay içerken ayağımızın altına kedi gelmemesini istiyoruz. Bu haksızlık! Özellikle Moda’ya haftasonu dışarıdan gelenlerden bazı hayvanseverler –muhtemelen iyi niyetle- sokakta örneğin engelli bir hayvan görünce onu oradan alıp götürmeye filan çalışabiliyor. Oysa önce çevredekilere bir sorsalar o hayvanın durumunu. Bunu engellemek için bu tabelaları astık. O hayvanın yeri orasıdır, onu oradan ayırmak için herhangi bir girişimde bulunmayın diyoruz.”

Yazının Linki: http://www.gazetekadikoy.com.tr/haberDetay.aspx?haberID=699

 

#hayvanhemşiresi #vetnurse #sokakhayvanları #sokakköpeğimahallesakinidir #ModanınSokakHayvanları

bottom of page