top of page
Mine Vural
Hayvan Hemşiresi

Hayvan Hemşiresi (Veteriner Teknikeri), Kadıköy Moda Hayvan Kurtarma Gönüllüsü, Köpek Gezdiricisi.

 

Kendisini ‘‘Mahallemdeki hayvanların, alışık oldukları sokaklarda yaşayıp yaşlanmaları için mücadele veren sıradan bir insanım.’’ şeklinde tanımlayan Mine Vural, yirmi beş yıldır Kadıköy Moda’da yaşamakta ve sokak hayvanları için gönüllü olarak çalışmaktadır. 

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’den mezun olduktan sonra uzun yıllar süren kurumsal çalışma hayatına ikinci üniversiteyi okumak için son verdi. A.Ö. Veteriner Teknikerliği Bölümü'ne devam ederken, eş zamanlı uygulama yapabilmek için kliniklerde çalıştı. Yıllarca süren klinik deneyiminin ardından bağımsız çalışmaya başladı.

Son altı yıldır hasta hayvanlara veteriner reçetesi uygulama, köpek gezdirme ve kendi yarattığı bir sistem olan ‘petsitting - yerinde pansiyon’ uygulaması ile hayvanlara kendi ortamlarında, yani kendi evlerinde bakarak hayatını idame ettirmektedir. Petsitting uygulaması ile hayvan sahibi tatil ya da hastalık gibi nedenlerle evden uzak kaldığında, hayvan kendisini terk edilmiş hissetmemekte, herhangi bir hastalık kapma olasılığı oluşmadan, alışık olduğu ortamdan uzaklaşmadan, güven içinde günlük hayatına devam edebilmektedir. Mine Vural böylece kendi evindeki ve sokaktaki hasta, sakat ve bakıma muhtaç hayvanlarla ilgilenebilmek için zaman bulabilmektedir.

‘Herkesin bu dünyaya bir geliş nedeni varsa, benimki de olsa olsa sadece zor durumdaki hayvanların peşinde koşturmaktır. Bir kedi ya da köpeğimin olmadığı tek bir gün olmadı hayatımda.’

Sokakta hasta veya yaralı bulduğu hayvanları tedavi etmekte, gerekli gördüğü ameliyat vb. durumlarda tedavinin klinikte gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca semtindeki köpekler ve kediler için gelen belediye ihbarları ile ilgilenmekte, semteki insanların sokak hayvanları konusunda bilinçlenmeleri için projeler geliştirmektedir. Moda’daki hayvanların özellikle köpeklerin bir kısmı sakat veya yaşlı olduğundan, köpekleri tanımayanlar için bu durum endişe kaynağı olup gereksiz ihbarlara konu olabilmektedir. Hayvanları koruyabilmek için öncelikle sakatlığı olanlara ve tedavi edip tekrar bıraktıklarına özel tasma ve hayvanın durumunun kontrol altında olduğunu belirten madalyonlardan takmaktadır.

‘Mahalleli sokağında yaşayan hayvana sahip çıkar, bakımını yaparsa hayvanlar sokağında yaşayıp, yaşlanıp sokağında ölebilir ve bu böyle olmalıdır.

Hayvan Hemşiresi, Gönüllü Hayvan Kurtarıcısı, Vetnurse Mine Vural
1
2
bottom of page